Kinnekulleträffen 2017

Kinnekulleträffen 2017 - SM i trolling
Yamaha Trolling Cup + Kinnekulle SALMON Showdown
21/22/23 april, 2017 - Hönsäters hamn 58 38N 13 26O
Kinnekulle, Kinneviken och hela Vänern väntar...


Nyhet!!!

torsdag 27 april 2017

Statistiken är viktig!!

Vet ni med er att ni inte lämnat in fångstrapporten
så maila Steénson (s-gs@telia.com)
 
Statistiken är väldigt viktig för forskare och myndigheter
så att Vänern förvaltas på bästa möjliga sätt!!
 
 
Även en bomtur är viktig att rapportera in!!
 
 
Foto: Björn Blomqvist
 
 
 
Björn Blomkvist kåserar om längder och vikter
från KKT - SM i trilling 2017
 

måndag 24 april 2017

Snyggt reportage från KKT - SM i trolling, från Hällekis-kuriren


Strax innan målgång var vi ute på sjön med lokalreportrarna!
Snygga bilder - kanske är ert team med på bild!!


Foto: Hällekis kuriren


söndag 23 april 2017

Outdoor.se - Sportfishing News rapporterar från KKT

KKT - SM i trolling 2017
 slutrapport 2017-04-23, 23:00

Tävlingsledare Andersson knappar in dagens sista bloggrapport - trött, sliten,
lätt näsblod och förmodligen kommer jag känna av trollinglegenden
 Sten-Gunnar Steénsons förkylning i morgon bitti...

...MEN jag är nöjd, nöjd för att vi fick en fin dag på sjön idag - både ni som fiskade
 men även vi som som åkte runt i onlinebåten fick se Vänern från sin bästa
sida med sol, milda vindar och nappvillig fisk. Vi som arrangerar KKT och
 SM i trolling hade givetvis hoppats på mer fisketid
men vi rår inte över vädret (ännu iallafall..)

Strax innan målgång var jag och Anssi från Sportfiskarna ute en sväng med
media i onlinebåten*! I båten hade vi med Nya Länstidningen (nlt.se),
Hällekiskuriren (www.hallekis.com) och Björn Blomqvist (www.outdoor.se)
håll koll på dessa media under måndagen!

Blomqvist är både påläst, kunnig och snabb!
Hans summering av KKT - SM i trolling hittar ni här

Länk till outdoor.se och slutrapporten om KKT -17


Ang pit tag scanningen 
Vi hittade inga märkta fiskar idag vilket
inte var oväntat med tanke på antalet
märkta fiskar. Utrustningen kommer redan
nästa helg tjänstgöra vid Vänern Trophy!


*STORT tack till Yamaha och Rogers Marin för att vi fick låna onlinebåten



Vinnarna KKT

Topp tre SM i trolling
2:a team Rocco Mariestad  --  3:a team Rullsten Lidköping
1:a team Timab Skövde
Vinnare KKT och SM i trolling
Team Timab från Skövde
Top tre KKT (från vänster)
3:a Harry Plotter Lidköping
1:a Timab Skövde
2:a Rocco Mariestad (Götene SFK)


Kinnekulleträffen 2017  
Yamaha Trolling Cup
Plac. Teamnamn Antal Vikt Poäng
1 Timab 5 19,35 293,5
2 Rocco 4 17,59 255,9
3 Harry Plotter 4 17,03 250,3
4 Toby 3 16,15 221,5
5 Rullsten 3 14,99 209,9
6 Jakt AB 3 14,09 200,9
7 LaHa 3 12,36 183,6
8 Rival 3 11,86 178,6
9 Spjut/Stänkarn 3 11,37 173,7
10 Brynja Boys 3 11,36 173,6
11 Solid ft. Kungen 2 11,43 154,3
12 Bore 2 9,39 133,9
13 Tiara 2 8,54 125,4
14 Olssons Fiske 2 8,49 124,9
15 Snyggve 2 7,85 118,5
16 Årnäs 2 7,79 117,9
17 Galten 2 7,02 110,2
18 Lalax 2 6,76 107,6
19 Dalsland 2 5,78 97,8
20 LockLifters 1 6,73 87,3
21 Vestlis Fiske 1 6,67 86,7
22 Bomsvängen/Kratro 1 6,35 83,5
23 Troll 1 5,74 77,4
24 Far å son 1 5,46 74,6
25 Mellbyplugg 1 4,59 65,9
26 ABU Garcia/Salmonseeker 1 4,35 63,5
27 Sandholms Bilservice 1 4,11 61,1
28 Blomman 1 3,6 56
29 Inge Koll 1 3,55 55,5
30 Haddoch 1 3,51 55,1
31 Mysterigegänget 1 3,5 55
32 Broolin 1 3,13 51,3
33 Dilén 1 3,12 51,2
34 Trollator 1 3,04 50,4
35 Anka 1 2,88 48,8
36 Knäckehäxan 1 2,85 48,5
37 Bamse XXL 1 2,53 45,3
Antal fisk: 70
Antal Kg: 294,91
Medelvikt i kg 4,213






SM i trolling
Plac. Teamnamn Antal Vikt Poäng
1 Timab 5 19,35 293,5
2 Rocco 4 17,59 255,9
3 Rullsten 3 14,99 209,9
4 LaHa 3 12,36 183,6
5 Spjut/Stänkarn 3 11,37 173,7
6 Brynja Boys 3 11,36 173,6
7 Bore 2 9,39 133,9
8 Olssons Fiske 2 8,49 124,9
9 Galten 2 7,02 110,2
10 Lalax 2 6,76 107,6
11 LockLifters 1 6,73 87,3
12 Vestlis Fiske 1 6,67 86,7
13 Bomsvängen/Kratro 1 6,35 83,5
14 Troll 1 5,74 77,4
15 Far å son 1 5,46 74,6
16 Mellbyplugg 1 4,59 65,9
17 ABU Garcia/Salmonseeker 1 4,35 63,5
18 Blomman 1 3,60 56,0
19 Inge Koll 1 3,55 55,5
20 Mysterigegänget 1 3,50 55,0
21 Broolin 1 3,13 51,3
22 Dilén 1 3,12 51,2
23 Anka 1 2,88 48,8
24 Knäckehäxan 1 2,85 48,5






Tävlingens största fisk

Lax 
7.780kg
84 cm

Rickard Ström
Team Solid ft. Kungen





Kinnekulle SALMON Showdown
vanns av team Toby





PLAN FÖR DEN FÅNGADE FISKEN
Den fångade fisken på KKT - SM i trolling
togs om hand av deltagarna då både lax och öring 
är populära matfiskar, arrangörsföreningen tillhandahöll
rensbord med färskvatten och förpackningsmaterial.

Det är endast tävlingens största fisk som inte blir mat
då den blir monterad av Lövängens Zoologiska.
(krav på redovisning enl SM-avtalet)






lördag 22 april 2017

Följ KKT - SM i trolling ONLINE !!!!!

Fisket är i gång KKT - SM i trolling

 
Söndagen bjuder på kanonväder!!
 
Av 86 anmälda team har 76 lämnat hamn,
45 av dessa tävlar i SM

Starten har gått KKT - SM i trolling

Startmöte söndag 20170423

YM´s Fiske och Lappia

Mr Lappia är grymt fiskesugen!
 
Därför åker de upp till sjön Barken redan idag.
 
Dom åker 15:00 så kom ner på stört till
Hönsäters hamn om nivill köpa finskt lax- och öringgodis!
 
 
 

Senaste nytt från KKT - SM i trolling, 20170422, klockan 11:00

Tävlingskommitté
Fredrik Andersson - GSFK/Sportfiskarna
Sten-Gunnar Steénson - trollinglegend
Joakim Hammarlund - team Pike2000/Hammarlund
Andreas Dilén - team Dilén
 
 
 
Lördagens fiske
Inställt pga hårda vindar
vinden avtar i em - det finns fina möjligheter till träningsfiske
OLSSONS FISKE har öppet 10 - 13
TROLLINGCENTER har öppet 12 - 19
YM´s Fiske och Lappia finns på plats
KKT-kiosken är öppen
shoppa - fika - ladda inför morgondagen!!!
 
 
 
Söndagens fiske
Prognoserna ser fina ut
 
Nya tider!!!
skepparmöte 06:00
start 06:30
målgång 16:00
Nya tider!!!
 
 
OBS!!!
DET GÅR ATT EFTERANMÄLA SIG
PÅ PLATS TILL
KINNEKULLETRÄFFEN
 
KONTANT ELLER SWISH
123 57 666 88
 
 
El i småbåtshamnen
Det går inte att koppla in värmare
Det går bara att ha laddström
Om "nån" bryter upp elskåpet i natt igen
så blir hamnen strömlös vid KKT -18
i värsta fall får vi inte låna hamnen alls...
 
 
 
Uppdaterad deltagarlista (86 team totalt - 50 team i SM)
 
1 Brynja Boys Magnus Öman Karlstad SM
2 JL Jimmy Lundstedt Lidköping SM
3 Jakt AB Jonas Odebäck Kristinehamn
4 Anka Jörgen Johansson Axvall SM
5 Manco Marcus Bock Götene
6 Unik Jonas Gunnarsson Säffle SM
7 Höken/Garmin Tommy Högkvist Kristinehamn SM
8 Pike`s Nightmare Staffan Ring Hammar SM
9 Christers Finmek Jörgen Stafflund Skövde
10 Knäckehäxan Andreas Lidmer Lidköping SM
11 Solid ft. Kungen Sven Larsson Mariestad
12 Karlberg Jonny Karlberg Rättvik SM
13 Dalsland Johan Justusson Dals-Ed
14 Skogstroll/Nofish Tommy Jensen Lyrestad
15 Mysterigegänget Magnus Johansson Fjugesta SM
16 Tiara Bruno Zommers Skärhamn
17 Årnäs Anders Sanfridsson Mariestad
18 Far å son Anders Karlsson Skövde SM
19 ABU Garcia/Salmonseeker Petter Larsson Kristinehamn SM
20 Condor Conny Hallberg Vällingby
21 Harry Plotter Christian Bengtsson Lidköping
22 Jägers Jonas Johansson Mariestad
23 Torp-Ed Lars Johansson Ed
24 Ericson Emil Ericson Skövde SM
25 Mellbyplugg Christer Johansson Lidköping SM
26 Rullsten Ola Johansson Lidköping SM
27 Big Bang Lars Gardthman Töreboda SM
28 Laxflax Hans Fridh Säffle SM
29 Sellere Fishing Hans-Olov Nilsson Årjäng SM
30 Rocco Andreas Hagström Mariestad SM
31 Lalax Fredrik Jonsson Mariestad SM
32 Hoffman Joakim Hoffman Långshyttan
33 Foxtop/SportfiskeAkademien Lollo Englund Forshaga SM
34 Trollator Fabian Bråuer Tidaholm
35 Living the Dream Mikael Johansson Vänersborg
36 LockLifters Stefan Lundberg Töreboda SM
37 Vestlis Fiske Per Morelius Stora Skedvi SM
38 Rival Jan Deland Värmskog
39 Kroken Thomas Olsson Årjäng SM
40 Rini Lars-Åke Andersson Finnerödja SM
41 Ur Kurs Per-Anders Dahl Vinninga
42 Locos Daniel Galic Årjäng SM
43 Sahlin Lars Sahlin Götene SM
44 Järnkrok Håkan Jakobsson Mariestad SM
45 Galten Mikael Lidberg Säffle SM
46 Vänertrolling Thomas Johansson Torsö SM
47 Troll Jan Lexén Mariestad SM
48 Bomsvängen/Kratro Mikael Krantz Kristinehamn SM
49 Rebecca Conny Edqvist Hällekis
50 Spec Hans Andersson Lundsbrunn SM
51 Blänket Marcus Eriksson Lidköping
52 Wiljen Jerry Wiljen Töreboda
53 Blomman Mikael Blomqvist Hova SM
54 Snyggve Linus Forsberg Finnerödja
55 Moroder Martin Swenson Tibro
56 Kleva Jimmy Albinsson Götene SM
57 Banjo Rade Banjac Götene
58 Bamse XXL Hans Liljeholm Säffle  
59 Lisch Fishing Martin Frii Lidköping
60 Splint Björn Edman Göteborg SM
61 Krantz Emil Ktantz Skövde SM
62 Ahlis Fredrik Ahlstrand Järpås
63 Haddoch Erik Wedebrand Skara
64 Toby Leif Fredriksson Skultorp
65 Olssons Fiske Anders Olsson Töreboda SM
66 ET Håkan Johansson Lerdala
67 Inge Koll Lars Lycke Strömstad SM
68 Sacco Lennart Karlsson Kristinehamn SM
69 Pike2000/Hammarlund Joakim Hammarlund Hallsberg SM
70 Jeda Johan Andersson Källby
71 Bore Andreas Dahlqvist Vinninga SM
72 Broolin Per-Åke Svensson Hällekis SM
73 Kalltro Anton Tropp Mariestad SM
74 Borgs Motor Daniel Kedestig Kunla
75 Timab Benny Svensson Skövde SM
76 Aspeboda Peter Stenberg Falun
77 Chiquita Pekka Keskisarja Mariestad
78 LaHa Robert Harrysson Mariestad SM
79 Spjut/Stänkarn Daniel Spjut Ed SM
80 Dräparn Dennis Eriksson Tidaholm SM
81 Kikmete.se Lauri Aamipuro Täfteå SM
82 Särimner Mattias Vainjo Grums SM
83 Lappatratt Magnus Edqvist Tidan
84 Dilén Andreas Dilén Kil SM
85 Mamo Magnus Persson Karlsborg efteranm
86 Sandholms Bilservice Roland Sandholm Töreboda efteranm